Sokan találkoznak azzal a helyzettel, hogy egy építési telekhez egy régi, rossz állapotú ingatlan is tartozik. Ilyen esetekben gyakran merül fel a kérdés: érdemes-e felújítani egy 60 éves, leromlott állapotú Kádár-kockát, vagy inkább egy új készházban érdemes gondolkodni? Ha időt és energiát szeretnél spórolni, érdemesebb lehet a második lehetőséget választani. Ezzel számos problémát és stressztől is megkímélheted magad.
De milyen anyagból és technológiával érdemes felépíteni az új álomotthont? A mai piacon rengeteg megoldás közül lehet választani, ami megnehezítheti a döntést. Ha még nem hallottál a liapor készházakról, vagy ha többet szeretnél megtudni róluk, akkor tarts velünk!
Milyen technológiák és anyagok állnak rendelkezésre a készházak építésénél? Milyen előnyökkel bírnak ezek az épületek?
Az egyik legismertebb és legrégebbi módszer a paneles technológia. A készházak legfőbb jellemzője az előre gyártott elemek vagy modulok alkalmazása, amelyek alapvetően meghatározzák az épület minőségét és tartósságát. Ezek az elemek különféle anyagokból készülhetnek, mint például vasalt beton, előre megmunkált fa, acélvázak vagy lemezek, polisztirol (IsoShell) és kerámia kompozit (liapor). Az ilyen típusú házak legnagyobb előnye, hogy jelentősen gyorsabban felépíthetők, mint a hagyományos téglaházak.
Mi az a Liapor készház? Miért tartják a jövő építési technológiájának?
A liapor készházakat nem szabad összekeverni a könnyűszerkezetes épületekkel, mert egy teljesen más, modernebb és tartósabb megoldást kínálnak. A liapor, vagyis duzzasztott agyagkavics, egy kis égetett kerámia golyó, amelyet hozzáadnak a vasalt beton szerkezetű falakhoz, hogy azok erősebbé és tartósabbá váljanak.
A liapor technológia olyan, mint a készházak Teslája: ötvözi a modern paneles megoldások előnyeit a téglaházak kedvező tulajdonságaival. Az ilyen házak fenntartási költsége rendkívül kedvező, és a választott technológiától függően legalább BB energetikai besorolást érhetnek el.
Mennyire tartósak a Liapor házak és milyen hőszigetelő képességekkel rendelkeznek?
A liapor készházak rendkívül tartósak, mivel a beton szerkezetét acélhálóval erősítik meg, ami nagy súlyt és hosszú élettartamot biztosít. Egy ilyen épület akár egy földrengést is könnyedén átvészel. A 6-7 tonnás falelemek elegendő stabilitást adnak az épületnek, amelynek a bankok által becsült élettartama minimum 100 év.
A liapor házak hő- és hangszigetelése is kiváló. Ezzel szemben a hagyományos paneles vagy fa könnyűszerkezetes falak gyakran gyenge hangszigeteléssel rendelkeznek, és hőszigetelési képességük is messze elmarad a liapor házakétól. A kontinentális éghajlat követelményeinek megfelelően a liapor homlokzati falazatra 20 cm-es EPS szigetelést helyeznek. Fehér EPS szigeteléssel a hőátbocsátási tényező U=0,16 W/m2K, míg grafitos EPS esetén U=0,13 W/m2K, ami már megfelel a passzívházak szigorú követelményeinek.
Hogyan zajlik az építkezési folyamat? Mennyi idő alatt készül el egy Liapor ház?
Egy egyszintes, 100-150 m²-es lakóház falazata mindössze 7-8 óra alatt összeállítható. Az elemek hegesztésével azonnal fel lehet helyezni a tetőszerkezetet is. Az építkezési folyamat elképesztően gyors; a tervek elkészítésétől számítva általában nem tart tovább öt hónapnál, hogy az ingatlant a megrendelő átvehesse fűtéskész vagy akár kulcsrakész állapotban.
A liapor falazat rendkívül sima felületet biztosít, így nincs szükség külön vakolásra. Az elektromos és vízvezeték-rendszerek számára szükséges vezetékek és csövek helyei előre el vannak készítve, ami azt jelenti, hogy nincs szükség utólagos vésési munkákra. Ez jelentősen csökkenti az építési időt és költségeket, még a könnyűszerkezetes házakhoz képest is.
Az építkezéshez szükséges összes elem előre elkészül a gyárban, és csak a helyszíni összeszerelést kell elvégezni. Az építési munkálatok kevésbé függnek az időjárási viszonyoktól, mint a hagyományos téglaházaknál, és kevesebb szakemberre van szükség.
Milyen költségekkel kell számolni? Olcsóbb-e, mint egy téglaház?
A legnépszerűbb típustervünk, a 128 m²-es H01modell ára fűtéskész állapotban jelenleg 67 millió forint (telek és áfa nélkül). Ez az ár magában foglalja a teljes tervezési és engedélyeztetési folyamat költségeit. Ez az összeg nagyságrendileg megegyezik egy téglaház építési költségeivel, azonban a folyamat sokkal egyszerűbb és gyorsabb.
A vevő azonban egy extra energiahatékony (legalább BB besorolású) házat kap, magas szintű műszaki tartalommal. Az ár tartalmazza a modern hőszivattyús fűtési/hűtési rendszert és a prémium minőségű Kömmerling nyílászárókat is.
Milyen stílusban építhetőek a Liapor házak? Megfelelnek az egyedi igényeknek is?
Liapor elemekből egyszintes vagy többszintes (akár 6 emeletes) házak is építhetők. Az ügyfelek számos meglévő terv közül választhatnak, ami jelentősen lerövidíti az építési időt. Természetesen egyedi tervezésre és kivitelezésre is van lehetőség, így minden vásárlói igényt ki tudunk elégíteni. Különböző fűtési és hűtési rendszerek közül választhatnak az ügyfelek: az ajánlott energiatakarékos levegős hőszivattyú mellett például padlófűtés, mennyezeti fűtés-hűtés, vagy akár kandalló is kérhető.